Atrakcje w Świnoujściu
Rezydencja Royal Park
Najciekawsze miejsca w naszym mieście
Muzeum rybołówstwa morskiego w świnoujściu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście.Wystawa przyrodnicza w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu składa się z trzech części obrazujących różnorodność gatunków zwierząt morskich zamieszkujących słone bądź słonawe wody trzech stref klimatycznych. Można zobaczyć na tej wystawie rzadkie, znakomicie spreparowane okazy reprezentujące ważniejsze grupy zwierząt. Pozostałe działy wystawy to: Narzędzia Połowowe, Przyrządy Nawigacyjne, Sto Lat Temu Na Plaży, Okręty Wojenne, Historia. Miasta
Twierdza Świnoujście (Fort Anioła)
Fort Anioła – muzeum architektury militarnej. Zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach. Obecnie obiekt jest remontowany, nie tylko spełnia rolę muzealną ale przede wszystkim stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby.
Falochron
Falochron wschodni, wybudowany na polecenie Fryderyka Wilhelma III i oddany do użytku w 1823 roku. Sięga 1,4 km w głąb morza i jest najdłuższym falochronem kamiennym w Europie. Gdy rozpoczynano jego budowę (1818 r.) nie znano jeszcze betonu ani żelbetonu. Podobnie jak piramidy egipskie falochron zbudowano z kamiennych bloków, połączonych jedynie zaprawą murarską. Dopiero w późniejszych dziesięcioleciach umocniono go betonową burtą i tzw. betonowymi „gwiazdoblokami”. Idealne miejsce na piesze spacery i wycieczki rowerowe.
Latarnia Morska
Latarnia w Świnoujściu to najwyższy znak nawigacyjny na wybrzeżu Bałtyku, powstała w 1854 roku, na prawym brzegu Świny w przemysłowej części miasta Świnoujście – dzielnicy Warszów. Do XX wieku była to ośmiokątna wieża wysokości prawie 65 metrów, z żółtej cegły. Generalny remont pozostawił po sobie wieżę o przekroju okrągłym, osadzoną na ośmiokątnej podstawie ze spadzistym dachem. II Wojna Światowa, a w jej trakcie naloty alianckie, spowodowały poważne zniszczenia, kolejno naprawiane. Generalny remont na przełomie 1999 i 2000 roku doprowadził do jej obecnego wyglądu i otwarcia jej progów dla turystów.
Wieża widokowa
O byłym luterańskim kościele i jego wieży krążą różne tajemnicze historie. Jedna z nich mówi, że podczas II wojny światowej brytyjski samolot rozbił się o nią. Inna hi storia opowiada o wielkich skarbach ukrytych przez hitlerowców w zakamarkach konstrukcji, jeszcze inna o tajemniczych grobowcach zakonników pochowanych w kościelnych piwnicach pod zakrystią Kościoła ewangelickiego, wybudowanego z prywatnych funduszy, blisko 2 mln marek, które na ten cel na przełomie wieku XIX i XX przekazała pani konsul Emilia Heys, nie imały się wojenne kule ani bomby, ale okres powojenny dokonał na tej pięknej budowli swego dzieła zniszczenia. Udało się przetrwać tylko wieży i to nie w całości. Przez wiele lat rodziły się pomysły wykorzystania wieży jako kasyna, salek katechetycznych czy punktu widokowego. Wszystkie wymienione wyżej plany nie doszły do skutku aż do 2003 roku, kiedy to prywatny inwestor zdecydował się na odrestaurowanie wieży na cele turystyczne jako wieży widokowej.
Uzdrowisko Świnoujście
Uzdrowisko Świnoujście W 1824 Świnoujście zostało ogłoszone kąpieliskiem morskim. W 1897 zostały odkryte na terenie miasta źródła leczniczej solanki, wówczas zbudowane tutaj zostały odpowiednie urządzenia przyrodolecznicze. Współcześnie Uzdrowisko Świnoujście SA to jedno z największych i najbardziej znaczących uzdrowisk w kraju i za granicą. Znajduję się tutaj najnowocześniejsza baza zabiegowa. Wykorzystywane są określone właściwości lecznicze surowców naturalnych, borowiny nizinnej oraz solanki bromkowo-jodkowo-sodkowej.
Kościół Chrystusa Króla
Kościół p.w Chrystusa Króla – to kościół zbudowany w latach 1788-1792 na miejscu gotyckiej budowli. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża, kt óra obecnie jest oświetlona w nocy i na niej zamontowany jest zegar. Charakterystyczna jest architektura wewnątrz samego kościoła, gdyż pod sufitem znajduję się podwieszony drewniany model korwety z 1814 roku. W kościele znajdują się także zabytkowe organy z 1803 roku. Instrument został przebudowany w 1927 z których największa ma długość 5,5 metra. Do kościoła obecnie przylega plebania. Od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory w świątyni odbywają się Świnoujskie Wieczory Organowe. Kościół znajduje się w centrum miasta na placu Kościelnym.
Delta wsteczna Świny
Delta wsteczna Świny – obszar delty wstecznej rzeki Świny z licznymi podmokłymi wyspami. Na obszarze gnieździ się około 140 gatunków ptaków. Na jednej z wysp, Karsiborski ej Kępie, mieści się ścisły rezerwat ptaków i roślinności endemicznej, rezerwat przyrody Karsiborska Kępa.